PAMÁTKY V LONDÝNĚ

TIP - Chcete ušetřit na vstupném? - kupujte vstupenky a lístky online (sleva 10-50%) a pokud chcete navštívit více památek, pořiďte si London Pass - ušetří Vám čas i peníze.

Tower of London Odkaz na informace na Wikipedii
Hrad tyčící se nad Temží je již pomnoho staletí symbolem síly panovníka a po celých 900 let vzbuzoval strach. Dnes jsou v útorbách hradu ukryty korunovační klenoty a také obrovská sbírka zbraní (asi 40 000ks). Tower of London hlídá celkově 42 strážců (Beefeaters) a jeho nejslavnějšími obyvateli je devět havranů. Pokud odletí, tak se podle legendy zhroutí království (pro jistotu mají přistřižená křídla). Tower je otevřen od 9:30 do 18 hodin (v neděli 10-18) a vstupné je Ł16.00 za osobu. (ke vstupu je možné použít LondonPass)
www.hrp.org.uk

Tower Bridge (most) Odkaz na informace na Wikipedii
Hned vedle Toweru se nachází další skvost Londýna - Tower Bridge, který je nejslavnějším a zároveň nejhezčím mostem přes Temži. Rozpětí mezi oběma věžemi je 60 metrů a most může být otevřen a umožnit proplutí velkých lodí. Tento architektonický skvost byl dokončen roku 1894 a nabízí nádherný výhled na řeku. Pro ty, kterým by to přeci jen nestačilo, tak jsou otevřeny věže (denně od 10 do 18 hodin) a mohou se tak pokochat rozhldem. Obyčejné vstupné stojí Ł6.00, studenti zaplatí jen Ł4.50 (ke vstupu je možné použít LondonPass)
www.towerbridge.org.uk

Buckinghamský Palác Odkaz na informace na Wikipedii
Sídlo královské rodiny - Buckinghamský palác patří k dalším památkám, které v Londýně nesmíte vynechat. Rozhodně si nenechte ujít výměnu stráží - přes léto se koná každý den v půl dvanácté. V paláci je ukryto mnoho salonů a sálů, které jsou bohatě vyzdobené. V současnosti je Buckinghamský palác sídlem britské královny Alžběty II. a pokud je královna přítomna, vlaje nad palácem královská standarta. Veřejnosti jsou zpřístupněny jen některé části a platí se vstupné Ł15.50 (studenti Ł14.00)
www.royalcollection.org.uk

Houses of Parliament (Westminsterský palác) Odkaz na informace na Wikipedii
Sídlo dolní sněmovny - parlamentu i horní sněmovny lordů se nachází na severním břehu Temže a historie komplexu budov se datuje již od roku 1042. Nejzajímavějšími častmi jsou mimo obou sněmoven hlavně Westminster Hall (jediná původní dochovaná část) a také Victoria Tower, kde je uloženo přes 1.5 milionu zákonů. Pozoruhodný je i Big Ben - obrovský zvon umístěný v jedné z věží, který odbíjí každou hodinu. Houses of Parliament jsou přístupné přes léto (časy jsou pro každý den jiné - info je na oficiálním webu) a vstp stojí Ł12.00 pro dospělého a Ł8.00 studenty. Část paláce - Jewel tower je otevřena denně (10-17 hod) a vstup stojí Ł2.90 (ke vstupu je možné použít LondonPass)
www.parliament.uk

katedrála sv. Pavla Odkaz na informace na Wikipedii
Po požáru v roce 1666 zůstaly z katedrály jen trosky a měla být opravena-přestavena podle plánů Christophera Wrena, ale jeho plány byly příliš nákladné a inovativní. Takže nakonec se došlo ke kompromisu a původní smělé plány jsou vystaveny uvnitř katedrály. Přesto má sv. Pavel druhou nejvyšší kopuli na světě (po římské katedrále sv. Petra) a rozhodně stojí za návštěvu. Prohlédnout si katedrálu sv. Pavla zevnitř je možné od pondělí do soboty v rozmezí 8:30 - 16 hodin. Vstupné je Ł10.00, studenti mají slevu na Ł8.50 (ke vstupu je možné použít LondonPass)
www.stpauls.co.uk

Westminsterské opatství (Westminster Abbey) Odkaz na informace na Wikipedii
Opatství hrobkou britských panovníků a zároveň i místem, kde se konají korunovace a další slavnostní obřady. Na první pohled Vás zaujme překrásná středověká architektura a také atmosféra tohoto pro Brity mále posvátného místa. Westminsterské opatství není jen obyčejnou katedrálou, jak se může na první pohled z venku zdát, vždyť již od roku 1066 zde byli korunováni britští panovníci. Pro veřejnost je Westminster Abbey otevřeno 9:15 - 16:30 (pondělí-sobota) a vybírá se vstup Ł12.00 (studenti Ł9.00)
www.westminster-abbey.org

Picadilly Circus Odkaz na informace na Wikipedii
Jedno z nejznámějších náměstí v Londýně se nachází ve čtvrti Westminster a je zároveň obrovským přestpním uzlem v západní části centra Londýna. Náměstí dominují velké obchodní domy a také nepřehlédnutelné neonové reklamy. Pokud toužíte poznat opravdový ruch velkoměsta (Londýna), je Picadilly Circus skvělým místem, kde začit.

Trafalgarské náměstí Odkaz na informace na Wikipedii
Druhým nejvýznamnějším náměstím Londýna, které se nachází také na severním břehu Temže a nedaleko Picadilly Circus je Trafalgar Square se svojí dominantou - Nelsonovým sloupem. Ten je obklopen fontánami a také čtyřmi bronzovými sochami lvů. Ještě nedávno bylo toto náměstí také proslulé holuby, kterých se tu pohybovalo i 35 000, ale v současnoti je jejich krmení přísně zakázáno a zároveň byli vytlačeni pomocí cvičených sokolů.

Hampton Court Palace Odkaz na informace na Wikipedii
Původně královské sídlo nacházející se v londýnském obvodu Richmond bylo budováno od počátku 16. století a postupně byl přestavován až do jeho současné podoby. Jako sídlo panovníka sloužil do roku 1760. Dnes je turisticky nejatraktivnější obří labyrint ze živého plotu (založen koncem 17. století), který se rozprostírá na 243 000 metrech čtverečních. V létě se zde také každoročně koná známá květinová slavnost. Palác je otevřený denně 9-18 a vstupné je Ł13.30, studenti mají slevu dvě libry. (ke vstupu je možné použít LondonPass)
www.hrp.org.uk

London Sightseeing Tours