LETIŠTĚ V LONDÝNĚ

Pokud se potřebujete dosta z jednoho letiště na druhé (například přilétáte na Standsted a odlet je z Heathrow), National Express provozuje přímé linky mezi všemi 4 hlavními londýnskými letišti (Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton) za cenu od Ł20 za zpáteční jízdenku. Přesné ceny a detaily spojení najdete přímo na nationalexpress.co.uk.


LETIŠTĚ LONDÝN - HEATHROW
Nejznámější a největší letiště leží v nedaleko centra Londýna. je přímo napojeno na systém metra a lístek do centra stojí Ł4.00 (s Oyster Card ve špičce Ł3.50 a mimo špičku Ł2.00). Metro zastavuje u všech terminálů a cesta na Picadilly Circus trvá přibližně 45 minut.

Druhou možností je použít vlak Heathrow Express, kterým se do centra dostanete za 15 minut (London Paddington), ale odpovídá tomu i vyšší cena - min Ł14.50 za jednu cestu a zpáteční lístek za Ł28 (=850Kč).

Autobusy National Express jezdí také do centra z letiště Heathrow pravidelně a stojí Ł4.00 za jednu cestu. Cesta trvá v závisloti na dopravě 40 min - hodinu a půl. V noci je možné použít autobus N9 (stojí Ł1.50, s Oyster Card Ł1.00), který Vás doveze na Trafalgar Square.

Taxi z letiště do centra stojí od Ł17 v závislosti na místě kam přesně jedete.

LETIŠTĚ LONDÝN - STANSTED
Stansted se nachází asi 60km severovýchodně od Londýna a je nejrychleji rostoucím letištěm. Operují zde převážně nízkonákladoví dopravci a do centra se dostanete buď vlakem (Stansted Express) nebo autobusem.

Stansted Express jezdí z letiště každých patnáct minut a za 45 minut Vás doveze na Liverpool Street station. Cena je Ł18 za jeden směr a zpáteční jízdenka stojí Ł26.80, je to nejrychlejší způsob jak se ze Stanstedu dostat do centra Londýna, ale zároveň nejdražší (kromě taxi) - při nákupu online stojí lístek o 2 libry méně.


Z autobusových linek do centra je nejlevnější EasyBus (www.easybus.co.uk), ale musíte si jízdenku objednat dopředu - tak můžete jet jeden směr i za pouhé Ł2.00 (takže za Ł4.00 tam a zpátky). Jinak cena postupně narůstá, cesta na Victoria station trvá přibližně hodinu a půl. Druhým velkým dopravcem, který zde operuje je Terravision (tímhle jsme jeli my - doporučuji), ten Vás dostane do centra (Liverpool Street station) za 55min, případně na Victorii za hodinu a 15 minut. Při online objednávce zaplatíte Ł13 (jinak Ł14) za zpáteční jízdenku - výhodou je, že ikdyž máte jízdenku objednanou online na přesný čas, můžete bez příplatku jet i v jinou dobu.

LETIŠTĚ LONDÝN - GATWICK
Gatwick airport se nachází 40km jižně od Londýna a je druhým největší anglické letištěm. Oba terminály jsou propojeny autobusem (2 min) a na letiště se můžete dopravit vlaky, autobusem anebo taxíkem.

Nejrychlejší je Gatwick Express - přímý vlakový spoj na Victoria Station v centru Londýna. Vlak jede 30 minut a doveze Vás za Ł14.90 (jeden směr), zpáteční lístek stojí Ł26.80. O něco pomalejší je Thameslink, který jezdí na Kings Cross station a stojí Ł9.80 za jednu cestu. Třetí a nejvýhodnější je jet se Southern Railway - cesta na Victorii trvá 35 minut a jízdenka stojí jen Ł8.90.

Autobusové spoje provozuje National Express a EasyBus. Při objednání jízdenky dopředu můžete sehnat jízdenku od EasyBus (jeden směr od Ł2.00), anebo pohodlnější National Express za Ł4.50 za jednu cestu. Cesta na Victoria Station trvá přibližně hodinu a půl u obou dopravců. Standartní (maximální) ceny jsou Ł6.60 / Ł11.40 (jeden směr / zpáteční).

LETIŠTĚ LONDÝN - LUTON
Luton se nachází 50km severozápadně od Londýna a stejně jako ostatní letiště je obsluhován vlaky a autobusy. Samozřejmě je tu možnost jet do centra Londýna taxíkem, ale počítejte s min. Ł70 za jednu cestu.

Pokud chcete cestovat vlakem, počítejte s tím, že se musíte nejprve dopravit na zastávku, která je od letiště vzdálena 8 minut autobusem, pokud si zakoupíte jízdenku na vlak (Ł10.90 za jeden směr), máte autobus za jednu libru, pokud lístek na vlak nemáte, zaplatíte Ł1.50 / Ł2.50 (jednosměrná / zpáteční).

Společnost Terravision nabízí přepravu letiště Luton - Londýn (Victoria) za cenu Ł10 / Ł14 (jeden směr / zpáteční) a cesta trvá přibližně 65 minut. Druhou společností na této lince je EasyBus (ceny od Ł2 za jeden směr, ale musíte lístek koupit dlouho dopředu). Třetí možností je Green Line 757, která Vás za hodinu a 15 minut doveze do centra Londýna (cena je Ł11 / cesta)

LETIŠTĚ LONDÝN - CITY
London City je jen 9km od centra Londýna a tak doprava není problém - jezdí sem DLR (příměstský vlak) a jízdné je stejné jako u metra, které je tu také. Třetí možností jsou autobusové linky 473 nebo 474 (stojí Ł1.50 / Ł1.00 s Oyster Card)