DOPRAVA PO LONDÝNĚ

metro | vlaky | tramvaje | autobusy | pronájem aut |
cesta z letiště do centra Londýna (Heathrow, Stansted, Gatwick, Luton, City)


Londýnská veřejná doprava patří k absolutní špičce Evropy a rozhodně se vyplatí místní MHD používat. Veškeré spoje - metrem počínaje a lodní přepravou konče,jezdí často a většinou i přesně. Navíc vzhledem k tomu, že za průjezd centrem Londýna autem se platí mýtné, vyplatí se používat veřejnou dopravu. Další možností jsou samozřejmě taxíky (no kdo by neodolal svézt se typickým londýnským "cabbie"), ale to je o poznání dražší.
V každém případě se při návštěvě Londýna vyplatí pořídit si Oyster Card. Pohybovat se po Londýně můžete metrem, DLR (=Docklands Light Railway), nadzemní dráhou (London Overground), tramvajemi, vlaky (National Rail), autobusy anebo lodí.
kompletní ceník londýské MHD

Londýn - mapa metra    Logo

Metro (Tube)
Londýn má přehlednou síť linek metra, jezdí často a přesně. Linek je celkově dvanáct a metrem se dostanete po centru Londýna prakticky všude. Jednotlivá jízda po zóně 1 (centrum) stojí Ł4 (Ł1.50 s Oyster Card), jízda mezi zónami 1-6 stojí stejně (Ł4.00) pouze u Oyster Card zapltíte za jízdu do 3-6 zóny Ł2.00. Z první do sedmé zóny stojí lístek Ł5.50 (Oyster Ł3.00) a 1.-9. zóna je za Ł7.00 (Oyster Ł3.00). Pokdu nejedete z/do první zóny (centrum), stojí lístek Ł3.00 (Oyster Ł1.00).
mapy: Metro (česky)    Metro (anglicky)    MHD - komplet   

Oyster Card seženete v prakticky každé stanici metra nebo nádraží a platí jako slevová karta na metro, tramvaje, autobusy i vlaky. Při pořízení zaplatíte vratnou zálohu Ł3.00 a pak už si na ni jen dobíjíte kredit. Další výhodou je, že pokud jezdíte hodně,nikdy nezaplatíte za veškeré jízdné během jednoho dne více než stojí celodenní lístek na londýnskou MHD (systém přepočítá projeté jízdné za posledních 24 hodin a pokud projedete hodně, odečte část tak, abyste celkově zaplatili o něco méně než při koupi celodenního lístku.
S Oyster Card získáte také zlevněné vstupné na některé londýnské atrakce (většinou 2 vstupenky za cenu jedné). Více informací je na: www.oystercard.co.uk

Journey Planner

Další možností je pořídit si Travelcard, denní, třídenní nebo týdenní jízdenku na metro, příměstské vlaky DLR, vlaky National Rail, London Overground a bus. Jednodenní lístek stojí od Ł6.80 do Ł15.00 v závislosti kolik zón potřebujete (kompletní přehled všech cen je tady), třídenní stojí od Ł17.40 a sedmidenní od Ł24.20 (platí pro zóny 1-2). Pokud Vám ale nezáleží tolik na rychlosti spojů, doporučuji používat pouze autobusy - celodenní lístek na bus pořídíte za Ł3.50.

DLR (Docklands Light Railway)
Docklands Light Railway je menší společnost, která operuje na některých vlakových tratích v Londýně. Všechny jejich vlaky jsou plnně automatické a řízeny bez přítomnosti řidiče. Vlaky provozují na oddělených kolejích, ale jejich síť je dobře začleněna do celého londýnského dopravního systému (včetně jednotného jízdného) a DLR je považována za jednu z nejlepších společností provozující veřejnou přepravu osob na světě.

Vlaky (National Rail)
National Rail je sdružení společností, které v Británii provozují železniční přepravu. Pro dopravu v rámci Londýna tyto vlaky můžete používat také, ale dejte si pozor, ať máte koupený správný lístek (na příslušný počet zón) - stojí od Ł4.00 (zóna 1) až po Ł6.80 (zóny 1-6). Můžete použít i Oyster Card, ale jen na některých tratích - viz mapa

Tramvaje
V Londýně jsou také tři linky tramvají, které jsou samozřejmě začleněny do londýnského dopravního systému. Všechny tramvaje mají bezbariérový přístup a jízdné stojí Ł2.00 (s Oyster Card Ł0.45, přičemž za jeden den s Oyster Card za tramvaje a autobusy zaplatíte dohromady max. Ł3.00).
mapa-tramvaje.pdf

Nadzemní dráha (London Overground)
Jedná se o příměstské vlaky primárě využívané pro dojíždění obyvatel z okrajových částí Londýna. Takže jako turista je nejspíš nevyužijete, ale kdyby náhodou, tak nabízí rychlou a pohodlnou přepravu do centra a ceny jsou stejné jako u ostatních dopravních prostředků (podle počtu zón). Samozřejmě i na London Overground platí Oyster Card. Mapa je tady.

Autobusy
Autobusy jezdí po Londýně také prakticky všude a často, a rozhodně se vyplatí koupit si celodenní permanentku - stojí jen Ł3.50, oproti tomu jedna jízda vyjde na Ł2.00 (s Oyster Card jen Ł0.90 s tím, že za den zaplatíte při používání autobusů a tramvají maximálně Ł3.00 - takže je to ještě o něco výhodnější) linky autobusů v centru Londýna

mapa a nočních linek autobusů v Londýně

Taxi v Londýně
Typické londýnské taxíky naleznete prakticky na každém rohu centra Londýna. Ceny za jejich služby se liší podle času (běžně se používají tři pásma dle času: 06-20, 20-22 a 22-06 a zároveň jízdné během víkendu je vyšší. Jízda na krátkou vzdálenost (1 míle) vyjde přibližně na 4-7 liber, při delších vzdálenostech v rámci města se pak pohybuje okolo 3-4 liber na jednu míli. Doprava z/na letiště Heathrow (LHR) stojí Ł40-50, ze Stanstedu (STN) zaplatíte přibližně Ł100 (záleží do které části Londýna jedete) a průměrná cena za přepravu z letiště Gatwick (LGW) okolo Ł95.
Doporučujeme objednat taxi online - například na HolidayTaxis.com

Pronájem auta v Londýně (a okolí)
Centrum Londýna bývá často hodně ucpané, takže pro cestování se tu auto nevyplatí. Navíc se tu platí mýto a je hodně drahé parkování a míst je málo. Naopak pokud se chcete vydat poznávat okolí Londýna, rozhodně se pronájem auta vyplatí. Auto si pronajmete od Ł12 (což jsou při dnešním kurzu tři stovky) za den na webu: www.autoeurope.com, další možností je i společnost EasyCar
Doprava z/na letiště
V Londýně a jeho okolí se nachází celkem 5 letišť - největší a nejyvtíženější je Heathrow (LHR), dále pak Stanstead (STN) - který je severně od Londýna, na jihu Londýna se nachází letiště Gatwick (LGW). Další letiště Luton (LTN) je na severozápadě a City (LCY) je menší letiště přímo v Londýně.

Pokud se potřebujete dosta z jednoho letiště na druhé (například přilétáte na Standsted a odlet je z Heathrow), National Express provozuje přímé linky mezi všemi 4 hlavními londýnskými letišti (Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton) za cenu od Ł20 za zpáteční jízdenku. Přesné ceny a detaily spojení najdete přímo na nationalexpress.co.uk.


LETIŠTĚ LONDÝN - HEATHROW
Nejznámější a největší letiště leží v nedaleko centra Londýna. je přímo napojeno na systém metra a lístek do centra stojí Ł4.00 (s Oyster Card ve špičce Ł3.50 a mimo špičku Ł2.00). Metro zastavuje u všech terminálů a cesta na Picadilly Circus trvá přibližně 45 minut.

Druhou možností je použít vlak Heathrow Express, kterým se do centra dostanete za 15 minut (London Paddington), ale odpovídá tomu i vyšší cena - min Ł14.50 za jednu cestu a zpáteční lístek za Ł28 (=850Kč).

Autobusy National Express jezdí také do centra z letiště Heathrow pravidelně a stojí Ł4.00 za jednu cestu. Cesta trvá v závisloti na dopravě 40 min - hodinu a půl. V noci je možné použít autobus N9 (stojí Ł1.50, s Oyster Card Ł1.00), který Vás doveze na Trafalgar Square.

Taxi z letiště do centra stojí od Ł17 v závislosti na místě kam přesně jedete.

LETIŠTĚ LONDÝN - STANSTED
Stansted se nachází asi 60km severovýchodně od Londýna a je nejrychleji rostoucím letištěm. Operují zde převážně nízkonákladoví dopravci a do centra se dostanete buď vlakem (Stansted Express) nebo autobusem.

Stansted Express jezdí z letiště každých patnáct minut a za 45 minut Vás doveze na Liverpool Street station. Cena je Ł18 za jeden směr a zpáteční jízdenka stojí Ł26.80, je to nejrychlejší způsob jak se ze Stanstedu dostat do centra Londýna, ale zároveň nejdražší (kromě taxi) - při nákupu online stojí lístek o 2 libry méně.

Stansted Airport Transfer
Z autobusových linek do centra je nejlevnější EasyBus (www.easybus.co.uk), ale musíte si jízdenku objednat dopředu - tak můžete jet jeden směr i za pouhé Ł2.00 (takže za Ł4.00 tam a zpátky). Jinak cena postupně narůstá, cesta na Victoria station trvá přibližně hodinu a půl. Druhým velkým dopravcem, který zde operuje je Terravision (tímhle jsme jeli my - doporučuji), ten Vás dostane do centra (Liverpool Street station) za 55min, případně na Victorii za hodinu a 15 minut. Při online objednávce zaplatíte Ł13 (jinak Ł14) za zpáteční jízdenku - výhodou je, že ikdyž máte jízdenku objednanou online na přesný čas, můžete bez příplatku jet i v jinou dobu.

LETIŠTĚ LONDÝN - GATWICK
Gatwick airport se nachází 40km jižně od Londýna a je druhým největší anglické letištěm. Oba terminály jsou propojeny autobusem (2 min) a na letiště se můžete dopravit vlaky, autobusem anebo taxíkem.

Nejrychlejší je Gatwick Express - přímý vlakový spoj na Victoria Station v centru Londýna. Vlak jede 30 minut a doveze Vás za Ł14.90 (jeden směr), zpáteční lístek stojí Ł26.80. O něco pomalejší je Thameslink, který jezdí na Kings Cross station a stojí Ł9.80 za jednu cestu. Třetí a nejvýhodnější je jet se Southern Railway - cesta na Victorii trvá 35 minut a jízdenka stojí jen Ł8.90.

Autobusové spoje provozuje National Express a EasyBus. Při objednání jízdenky dopředu můžete sehnat jízdenku od EasyBus (jeden směr od Ł2.00), anebo pohodlnější National Express za Ł4.50 za jednu cestu. Cesta na Victoria Station trvá přibližně hodinu a půl u obou dopravců. Standartní (maximální) ceny jsou Ł6.60 / Ł11.40 (jeden směr / zpáteční).

LETIŠTĚ LONDÝN - LUTON
Luton se nachází 50km severozápadně od Londýna a stejně jako ostatní letiště je obsluhován vlaky a autobusy. Samozřejmě je tu možnost jet do centra Londýna taxíkem, ale počítejte s min. Ł70 za jednu cestu.

Pokud chcete cestovat vlakem, počítejte s tím, že se musíte nejprve dopravit na zastávku, která je od letiště vzdálena 8 minut autobusem, pokud si zakoupíte jízdenku na vlak (Ł10.90 za jeden směr), máte autobus za jednu libru, pokud lístek na vlak nemáte, zaplatíte Ł1.50 / Ł2.50 (jednosměrná / zpáteční).

Společnost Terravision nabízí přepravu letiště Luton - Londýn (Victoria) za cenu Ł10 / Ł14 (jeden směr / zpáteční) a cesta trvá přibližně 65 minut. Druhou společností na této lince je EasyBus (ceny od Ł2 za jeden směr, ale musíte lístek koupit dlouho dopředu). Třetí možností je Green Line 757, která Vás za hodinu a 15 minut doveze do centra Londýna (cena je Ł11 / cesta)

LETIŠTĚ LONDÝN - CITY
London City je jen 9km od centra Londýna a tak doprava není problém - jezdí sem DLR (příměstský vlak) a jízdné je stejné jako u metra, které je tu také. Třetí možností jsou autobusové linky 473 nebo 474 (stojí Ł1.50 / Ł1.00 s Oyster Card)